John Dickson Carr

Filmy podle J. D. Carra

The man With A Cloak

The Man With A Cloak (1951)

Film The Man With A Cloak (Muž s pláštěm) byll natočen v USA roku 1951 pro televizi MGM podle povídky od JDC Pán z Paříže (The Gentleman from Paris). Délka fimu je 84 minut. Kamera: George J. Folsey. Hudba: David Raskin. Scénář: Frank Fenton. Produkce: Stephen Ames. Režie: Fletcher Markle.

V hlavních rolích: Joseph Cotten jako detektiv Dupin (E. A. Poe), Barbara Stanwyck jako Lorna Bounty, Louis Calhern jako Charles Thevenet a Leslie Caron jako Madeline Minot. Film má poněkud volnější tempo a v několika drobnostech se liší od původní povídky.

Dangerous Crossing

Dangerous Crossing (1953)

Film Dangerous Crossing (Nebezpečná cesta) byl natočen v roce 1953 studiem 20th Century Fox. Délka 75 minut.Jde o černobílý noir film, který režíroval Joseph M. Newman založený na hře J. D. Carra z roku 1943 Cabin B-13.

Režie Joseph M. Newman, produkce Robert Bassler, scénář Leo Townsend, John Dickson Carr. V hlavních rolích Jeanne Crain a Michael Rennie. Hudba Lionel Newman.

Atraktivní novomanželka Ruth Stanton/Bowman (Jeanne Crain) šťastně vyráží na líbánky lodí do Evropy se svým manželem Johnem (Carl Betz). Krátce po vyplutí jej ale začne pohřešovat. Ke svému překvapení najde společnou kajutu, kterou obsadili po nalodění, zamčenou, aby následně zjistila, že je ubytována sólo pod svým dívčím jménem ve vedlejší kabině. Nikdo z posádky si navíc na jejího manžela nepamatuje. Vše je následně potvrzeno tím, že v kajutě Ruth se najdou pouze její zavazadla.

That Woman Opposite

That Woman Opposite (1957)

Film That Woman Opposite (Ta žena odnaproti) - v USA promítáno pod názvem City After Midnight (Město po půlnoci) je britská detektivka z roku 1957.

Režie a scénář Compton Bennett, v hlavních rolích Phyllis Kirk, Dan O'Herlihy a William Franklyn. Scénář je založen na románu J. D. Carra z roku 1942 The Emperor's Snuff-Box (česky Císařova tabatěrka).

Ve své době byl film celkem příznivě přijat jako "zábavná detektivka se spoustou známých tváří".

Cabin B-13 (1958)

Druhá adapatace povídky J. D. Carra z roku 1944 Cabin B-13. Tentokrát natočená v roce 1958 jako jeden z dílů seriálu Climax! Stejnojmenný díl je 34. ze čtvrté řady této série (jde vlastně o 166. - závěrečný díl celé série).

Režii 60 minutového černobílého filmu měl Ralph Nelson, produkce CBS. Hrají: Sebastian Cabot (Captain Wilkins), Hurd Hatfield (Morini), Kim Hunter (Ann Brewster), William Lundigan (host), Alex Nicol (Robert Brewster), Barry Sullivan (Dr. Edwards).

Pro zkrácený popis zápletky se stačí podívat o kousek výše na film "Dangerous Crossing".

La chambre Ardente

La chambre ardente (1962)

Film z roku 1962 v koprodukci Francie, Itálie a Německa La Chambre Ardente (Hořící pokoj) je volnou adpatací na základě románu J. D. Carra The Burning Court (Ohnivý soud). Film má stopáž 110 minut a je ve francouzštině, existuje i verze dabovaná anglicky.

Režie Julien Duvivier, scénář J. D. Carr, J. Duvivier a Ch. Spaak, hudba Georges Auric.

V hlavních rolích Nadja Tillerová, Jean-Claude Brialy a Perrette Pradierová.

Skupinka lidí navštíví starého podivína, který se věnuje černé magii. Muž žije na starém, kletbou stiženém zámku. Brzy začne docházet k vraždám...

 

The Judas Window (1964)

Televizní film ze série "Detective" z roku 1964. Konkrétně jde o pátý díl z první řady této série. Jde o adaptaci stejnojmenného románu Cartera Dicksona.

Režie Edgar Wreford, scénář J. D. Carr a Dick Sharples.

Hrají: David Horne (Sir Henry Merrivale), John DeVaut (Usher), Donald Eccles (soudce Rankin), Christopher Guinee (Jimmy Answell), Alan Rowe (Reggie Answell), Dennis Handby (Dyer) a další.

Děvčátko s petrklíči (1967)

Československý televizní film natočený podle románu (?) J. D. Carra

Stopáž: 60 min.
Scénář: Ondřej Vogeltanz
Režie: Zdeněk Kubeček
Hrají: Martin Růžek, Radoslav Brzobohatý, Jiřina Jirásková, Dalimil Klapka a Ota Sklenčka.

And So To Murder (1969)

Televizní film ze série "Detective" z roku 1969. Tentokrát je to osmý díl třetí řady. Opět jde o adaptaci stejnojmenného románu Cartera Dicksona.

Režie Douglas Camfield, scénář J. D. Carr a Paul Wheeler.

Hrají: Martin Wyldeck (Sir Henry Merrivale), George Mikell (Kurt Von Gagern), William Russell (Bill Cartwright), Bernard Spear (Tom Hackett), John Bailey (Howard Fisk), Stephanie Bidmead (Tilly Parsons), Jean Harvey (Frances Fleur), Suzanne Neve (Monica Stanton) a další.

Ďábel v altánu (1973)

Československý televizní film natočený podle povídky J. D. Carra (The Devil in the Summer House, kniha povídek Dr. Fell, Detective & Other Stories, 1947)

Stopáž: 50 min.
Scénář: Jiří Zdeněk Novák
Režie Zdeněk Kubeček
Hrají: Karel Höger, Ota Sklenčka, Jiří Klem, Marie Drahokoupilová, Hana Talpová, Martin Liška a Marie Málková.

Treacherous Crossing

Treacherous Crossing (1992)

Povídka J. D. Carra Cabin B-13 napsaná pro rádio v roce 1943 je nepochybně oblíbená mezi tvůrci filmů. Jinak si nelze vyložit fakt, že stejný text byl znovu použit pro scénář filmu Treacherous Crossing (Zrádná cesta) - i název je jen malou obměnou názvu filmu Dangerous Crossing z roku 1953 (viz výše). A ani nezmiňuji díl seriálu Climax! z roku 1958 (opět výše).

Treacherous Crossing je TV film z roku 1992 v produkci O.T.M.L. Productions, Paramount Television, Wilshire Court Productions. Délka 88 minut.

Režie Tony Wharmby, scénář John Dickson Carr (Cabin B-13), Elisa Bell (TV scénář). Hrají: Lindsay Wagner (jako Lindsey Thompson Gates)
Joseph Bottoms (jako Kenneth Gates)
Angie Dickinson (jako Beverly Thomas)
Erick Avari (jako Don Gallegher)
Jeffrey DeMunn (jako Dr. Johnston)
Laurel Adams (zdravotní sestra)

A jelikož se jedná o stejnou povídku (zdá se, že se liší jen jména hlavních hrdinů), není nutno vymýšlet nový zkrácený popis a lze použít text k filmu Dangerous Crossing:

Atraktivní novomanželka Lindsey Thompson Gatesová (Lyndsay Wagner) šťastně vyráží na líbánky lodí do Evropy se svým manželem Kennethem (Joseph Bottoms). Krátce po vyplutí jej ale začne pohřešovat. Ke svému překvapení najde společnou kajutu, kterou obsadili po nalodění, zamčenou, aby následně zjistila, že je ubytována sólo pod svým dívčím jménem ve vedlejší kabině. Nikdo z posádky si navíc na jejího manžela nepamatuje. Vše je následně potvrzeno tím, že v kajutě Lindsey se najdou pouze její zavazadla.

Spolupráce a doplňující informace: Severín Sincilery

© Libor Zezula, 2010 / Illustrations: Ales Zezula, 2010