John Dickson Carr

Řada I.: Dr. Gideon Fell

Dr. Fell je profesor, který svou profesi nevykonává, je takříkajíc na volné noze a ve volném čase se věnuje řešení záhadných vražd. Je obrovský, tlustý, má svazek prošedivělých vlasů padajících mu do očí a „loupežnický“ knír - popis velmi odpovídá tomu, jak vypadal G. K. Chesterton a je pravděpodobné, že je to Carrův hold tomuto spisovateli. Dr. Fell se těžce pohybuje, musí používat dvě hole a těžce dýchá a funí (aby také ne, když kouří dýmku a při své postavě a chuti k jídlu...). Oblečený je většinou do dlouhé černé pláštěnky / peleríny a na hlavě nosí plochý klobouk, jaký nosí angličtí duchovní. Je nepochybné, že je to oblečení poměrně excentrické a vidět někoho podobně oblečeného v dnešní době by asi vyvolalo minimálně pobavení, ne-li pozdvižení. Specialitou Dr. Fella je „zločin v uzamčené místnosti“ a „nemožné“ vraždy. Jeho „Watsonem“ je inspektor Scotland Yardu Hadley. V detektivkách s Fellem se občas objevují další opakující se postavy, jako např. Rampole nebo Melson (Američané), které Carr používá jako vypravěče a pozorovatele zločinů a zároveň tím urovnává své prohřešky proti anglickému jazyku a zvykům. Oblíbená fráze Dr. Fella je „Archonti athénští“ (Archons of Athens).

Zcela neobjektivně musím poznamenat, že detektivky s Dr. Fellem mám nejraději, ačkoli všechny samozřejmě nejsou kvalitní a bez chyby. Ale Tři rakve jsou pro fanouška žánru jako čtení téměř povinné (a já musím přiznat, že je považuji za skvělou věc) a stejně tak dobrá je i Kletba rodu Campbellů („skotská detektivka“ psaná poměrně veselým způsobem typickým pro Carra, ale zároveň nesklouzávající ke grotesce - doporučuji).

Přiznávám, že nijak zvlášť mě nezaujal Prapodivný případ, odvázaný nejsem ani z Případu smaragdového slona (ale musím konstatovat, že jinak je to celkem humorná detektivka o vraždě a opilcích na zaoceánské lodi, místy atmosférou připomínající filmy Bratří Marxů). Svědkem je měsíc stojí někde uprostřed, samotná zápletka a řešení je poněkud kostrbaté, ale nepochybně dobře je vykreslená ponurá atmosféra domu, kde se příběh odehrává, což je, alespoň pro mě, zřejmý klad knihy.

Vražda po dešti (The Problem Of Wire Cage) není nijak oslnivá věc, ač tentokrát spadající do žánru neuskutečnitelných zločinů (uprostřed tenisového kurtu dojde k vraždě, ale jediné stopy vedoucí k oběti jsou její). Osobně bych nebyl tak tvrdý jako kolega Shortling a dal aspoň jednu hvězdičku - když nic jiného, tak řešení je neotřelé (ačkoli asi nepravděpodobné...).

Tím jsme vyčerpali české překlady JDC s Dr. Fellem v roli detektiva. Další vynikající detektivka je He Who Whispers (Ten, kdo šeptá), ale zde už je nutné ponořit se do anglického originálu. Čtení se vyplatí, je to jedna z nejlepších Carrovo detektivek.

Till Death Do Us Part (Dokud nás smrt nerozdělí) je slušná detektivka, při jejíž četbě se několikrát dočkáte překvapujících zvratů v ději.

Hag's Nook (Babiznino zákoutí - název strže u které je postavená stará věznice) je první detektivka, ve které se objevuje Dr. Fell a odehrává se v místě kde bydlí (potkáte zde i paní Fellovou - v jiných detektivkách, které jsem četl, se nevyskytuje; zároveň se zde objevuje Rampole - americký student, který potom čas od času působí jako pozorovatel u některých Fellovo případů - třeba v detektivce Mad Hatter Mystery nebo Tři rakve). Detektivka je dobrá a stojí za přečtení.

Stejně tak je možné doporučit The Problem Of The Green Capsule (Problém zelené kapsle) - zajímavě vystavěný případ vraždy kyanidem, kdy vražda je provedena před několika svědky a pachatel je dokonce nafilmován na černobílý film. Přesto se práce Dr. Fella ukáže být velmi nesnadná... - u mě za tři hvězdičky se spokojeným mlasknutím.

V Mad Hatter Mystery (Záhada šíleného kloboučníka) se bizarní vražda objevuje hned na konci druhé kapitoly, děj je umístěn do londýnského Toweru a Dr. Fell řeší záhadu ztraceného rukopisu svázanou s řáděním bláznivého zloděje klobouků a mrtvolou nalezenou v Toweru v jednom z ukradených cylindrů... Opět nejde o klasickou Carrovu neuskutečnitelnou záhadu zamčené místnosti, ale detektivka je slušná a rozuzlení překvapivé; přesto bych své hodnocení nechal na 2 hvězdičkách.

The Crooked Hinge (Zkřivený pant) se odehrává na panství v Anglii, kde je současný pán zavražděn, příčemž v době vraždy není nikdo v jeho blízkosti. V ději se objevuje i záhada nefunkční mechanické loutky, u níž je den po vraždě nalezena služka ochromená hrůzou. Dr. Fell má při hledání vraha těžkou úlohu. Kniha se dobře čte, atmosféra anglického sídla je barvitá, k samotnému řešení mám z jistého důvodu docela výhrady... Proto pouze 2 hvězdy.

Kniha Below Suspicion (Mimo podezření) se točí kolem otravy jedem ve spojitosti se satanským kultem. Hlavní osobou je zde právník Patrick Butler, který zastupuje postupně dvě ženy obviněné z otravy jedem, Dr. Fell se zde objeví poměrně pozdě a je pouze v pozadí celého řešení případu. Celkově nic moc (= u mě bez hodnocení).

Ani detektivka Eight Of Swords (Osm mečů) mi nepřišla nijak převratná (vražda muže s pochybnou minulostí, na místě nalezena tarotová karta s osmi meči), Hlavně mi chybí některá z klasických přísad J. D. Carra - zamčená místnost nebo aspoň netypické provedení a atmosféra... takže opět bez hodnocení.

V knize The Arabian Night Murder (Vražda Tisíce a jedné noci) dojde k vraždě v arabském muzeu; podivný příběh vypráví ze svého pohledu postupně tři osoby podílející se na případu (strážník, jeho nadřízený a inspektor Hadley) až k rozřešení, které na konci poskytne Dr. Fell. Slušná záležitost, ačkoli do dokonalosti ji přece jen něco chybí.

The Sleeping Sphinx (Spící sfinga) se točí kolem dřívější smrti ženy v sídle uprostřed blat a záhadného přesunu rakví v uzamčené rodinné hrobce. Už jenom kvůli poměrně povedené pochmurné atmosféře se mi tato detektivka dost líbila a za sebe bych jí hodnotil 2-3 hvězdami (tady se s hodnocením G. Shortlinga pouhou jednou hvězdou nemohu ztotožnit). Jedna z lepších "Fellovek"!

The Dead Man's Knock (Zaklepání mrtvého) se odehrává v Americe na půdě univerzity. V poslední době dochází k ne zcela nevinným "vtipům" na různých místech fakulty. Posléze dojde k vraždě v uzamčeném pokoji a je přizván i Dr. Fell, který se právě nachází v Americe. Zločin je samozřejmě nakonec vyšetřen. Atmosféra univerzitního prostředí je celkem pěkně vykreslená, řešení je takové nějaké kostbaté a jistým způsobem podivné. Člověk pořád čeká, že se ještě na konci objeví něco nového a - ono nic... Za našeho dobrého Dr. Fella dávám jednu hvězdu.

The Man Who Could Not Shudder (Muž, který se neuměl bát) se odehrává v domě, kde údajně straší a v minulosti došlo ke dvěma podivným úmrtím. Nový majitel nechá dlouho nepoužívané sídlo upravit a pozve na něj na oslavu několik lidí. Netrvá dlouho a dojde k první vraždě. Vysvětlení, jak mohl vystřelit ze vzduchu revolver, který nikdo nedržel a který předtím visel na krbu, je na našem Dr. Fellovi. Při vyšetřování však dojde i ke druhé nešťastné události, která jako by opakovala neštěstí, které se stalo před mnoha lety. - Kniha se dobře čte a i když nejde o klasickou hermeticky uzavřenou místnost, problém revolveru střílejícího ze vzduchu je dostatečnou náhradou. Detektivka není špatná, není ani z nejlepších a tak za mě 1 1/2 hvězdy. Protože na poloviny nehrajeme, zaokrouhlím směrem dolů, ale kniha je z mého pohledu lepší než třeba "The Dead Man's Knock".

In Spite Of Thunder (Navzdory hromu) se odehrává z větší části v Ženevě, resp. na sídle, které je nedaleko. Ingredience podivného zločinu vlastní JDC knihám jsou přítomny (herečka spadne z balkónu na svém sídle i přesto, že se nikdo v její blízkosti nenacházel). Dvě vraždy, lišící se místem i dobou, ale jinak velmi podobné, kyselina v lahvičce od parfému... Dr. Fell musí vynaložit dost úsilí, aby vše zdárně vyřešil. Detektivka není špatná, ale že by ve mně zanechala nějakou výraznou stopu, to nemohu říct. Lepší 1 hvězda.

 

1. Hag's Nook 1933 HvězdičkaHvězdička
2. The Mad Hatter Mystery 1933 HvězdičkaHvězdičkaHvězdička
3. The Eight Of Swords 1934  
4. The Blind Barber [česky Případ smaragdového slona] 1934 HvězdičkaHvězdička
5. Death-Watch [česky Svědkem je měsíc] 1935  
6. The Three Coffins (The Hollow Man) [česky Tři rakve] - ZZP 1935 HvězdičkaHvězdičkaHvězdička
7. The Arabian Nights Murder 1936 HvězdičkaHvězdička
8. To Wake The Dead - ZZP 1938  
9. The Crooked Hinge - ZZP 1938 HvězdičkaHvězdička
10. The Problem Of The Green Capsule (The Black Spectacles) 1939 HvězdičkaHvězdička
11. The Problem Of The Wire Cage [česky Vražda po dešti] - ZZP 1939  
12. The Man Who Could Not Shudder 1940  
13. The Case Of The Constant Suicides [česky Kletba rodu Campbellů] - ZZP 1941 HvězdičkaHvězdička
14. Death Turns The Table (The Seat Of Scornful) [česky Prapodivný případ] 1942 HvězdičkaHvězdička
15. Till Death Do Us Part - ZZP 1944 HvězdičkaHvězdička
16. He Who Whispers - ZZP 1946 HvězdičkaHvězdičkaHvězdička
17. The Sleeping Sphinx - ZZP 1947 Hvězdička
18. Below Suspicion 1949 HvězdičkaHvězdička
19. The Dead Man's Knock - ZZP 1958  
20. In Spite Of Thunder 1960 HvězdičkaHvězdička
21. The House At Satan's Elbow 1965  
22. Panic In Box C 1966 Hvězdička
23. Dark Of The Moon 1967  
-- Fell And Foul Play (Anthology compiled by Douglas Greene) 1991 HvězdičkaHvězdička

 

*) poznámka ZZP za názvem detektivky znamená, že daný titul patří do žánru "záhada zamčeného pokoje"

© Libor Zezula, 2010 / Illustrations: Ales Zezula, 2010