John Dickson Carr

Řada III.: Henri Bencolin

Henri Bencolin je 'mefistofelský' typ detektiva, Francouz. Ve většině příběhů je patrný hororový nádech (viz Grand Guignol) a neproveditelné zločiny. Jejich stavba není tak dobrá, jako v pozdějších Carrovo dílech, ale vyprávění bývá velmi atmosférické. Ve většině knih této série je vypraveč a kronikář Američan Jeff Marle. Bencolin byl stvořen v době Carrova mládí, kdy JDC studoval na vysoké škole. Bencolinova postava však nebyla nikdy zcela přesvědčivě vybudována - buď to byl ďábel ve večerním obleku nebo naopak slušný chlápek oblečený v tvídovém šatu. Zábavnější je bezesporu jeho zlověstnější vykreslení - knihy se pak lépe čtou.

'Myslím, že co se týká Bencolina, postupně jsem jej posměšně začal považovat za šarlatána; vždy naznačoval, že ví téměř vše a přesto se při následné demonstraci faktů ukázalo, že nevěděl vůbec nic.' -- Jeff Marle

Z této série jsem četl Klub masek, který není špatný, ale plné hodnocení bych asi nedal, druhá kniha Čtyři falešné zbraně není nijak zvláštní (Bencolin je už ve výslužbě), takže tam bych byl s hodnocením také skromný.

It Walks By Night (Kráčí to nocí) je první detektivkou, kterou JDC napsal v roce 1930. Jde o – jak jinak – záhadu zamčeného pokoje. V pařížském kasinu v pokoji, do kterého oběť vstoupila (a jehož oboje dveře jsou hlídané), dojde během následujících deseti minut k hrůzostrašné vraždě. Vrah ale z pokoje zmizel a na Bencolina čeká nesnadný úkol... Jde o prvotinu, takže hodnocení je z mého pohledu neutrální. Číst se to dá, ale žádná bomba to není. Za jednu hvězdu.

 

1.It Walks By Night - ZZP19301 hvězdička
2.The Lost Gallows1931Hvězdička
3.Castle Skull1931Bez hvězdičky
4.The Corpse In The Waxworks (The Waxworks Murder) [česky Klub masek]19321 hvězdička
5.The Four False Weapons [česky Čtyři falešné zbraně]19371 hvězdička
6.The Door To Doom (antologie sestavená Douglasem Greenem)1980Hvězdička

 

*) poznámka ZZP za názvem detektivky znamená, že daný titul patří do žánru "záhada zamčeného pokoje"

**) Červené hvězdy je moje hodnocení detektivek, které jsem četl. U ostatních prozatím ponechávám fialovou hvězdu s hodnocením G. Shortlinga. Nejslabší detektivky jsou bez hodnocení - místo hvězdy je mínus (pokud jsem je četl, tak červené mínus, v opačném případě fialové od G. Shortlinga).

© Libor Zezula, 2010 / Illustrations: Ales Zezula, 2010