John Dickson Carr

Řada I.: Dr. Gideon Fell

Dr. Fell je profesor, který svou profesi nevykonává, je takříkajíc na volné noze a ve volném čase se věnuje řešení záhadných vražd. Je obrovský, tlustý, má svazek prošedivělých vlasů padajících mu do očí a 'loupežnický' knír - popis velmi odpovídá tomu, jak vypadal G. K. Chesterton a je pravděpodobné, že je to Carrův hold tomuto spisovateli. Dr. Fell se těžce pohybuje, musí používat dvě hole a těžce dýchá a funí (aby také ne, když kouří dýmku a při své postavě a chuti k jídlu...). Oblečený je většinou do dlouhé černé pláštěnky / peleríny a na hlavě nosí plochý klobouk, jaký nosí angličtí duchovní. Je nepochybné, že je to oblečení poměrně excentrické a vidět někoho podobně oblečeného v dnešní době by asi vyvolalo minimálně pobavení, ne-li pozdvižení. Specialitou Dr. Fella je 'zločin v uzamčené místnosti' a 'nemožné' vraždy. Jeho 'Watsonem' je inspektor Scotland Yardu Hadley. V detektivkách s Fellem se občas objevují další opakující se postavy, jako např. Rampole nebo Melson (Američané), které Carr používá jako vypravěče a pozorovatele zločinů a zároveň tím urovnává své prohřešky proti anglickému jazyku a zvykům. Oblíbená fráze Dr. Fella je 'Archonti athénští' (Archons of Athens).

Zcela neobjektivně musím poznamenat, že detektivky s Dr. Fellem mám nejraději, ačkoli všechny samozřejmě nejsou kvalitní a bez chyby. Ale Tři rakve jsou pro fanouška žánru jako čtení téměř povinné (a já musím přiznat, že je považuji za skvělou věc) a stejně tak dobrá je i Kletba rodu Campbellů („skotská detektivka“ psaná poměrně veselým způsobem typickým pro Carra, ale zároveň nesklouzávající ke grotesce - doporučuji).

Přiznávám, že nijak zvlášť mě nezaujal Prapodivný případ, odvázaný nejsem ani z Případu smaragdového slona (ale musím konstatovat, že jinak je to celkem humorná detektivka o vraždě a opilcích na zaoceánské lodi, místy atmosférou připomínající filmy Bratří Marxů). Svědkem je měsíc stojí někde uprostřed, samotná zápletka a řešení je poněkud kostrbaté, ale nepochybně dobře je vykreslená ponurá atmosféra domu, kde se příběh odehrává, což je, alespoň pro mě, zřejmý klad knihy.

Vražda po dešti (The Problem Of Wire Cage) není nijak oslnivá věc, ač tentokrát spadající do žánru neuskutečnitelných zločinů (uprostřed tenisového kurtu dojde k vraždě, ale jediné stopy vedoucí k oběti jsou její). Osobně bych nebyl tak tvrdý jako kolega Shortling a dal aspoň jednu hvězdičku - když nic jiného, tak řešení je neotřelé (ačkoli asi nepravděpodobné...).

Tím jsme vyčerpali české překlady JDC s Dr. Fellem v roli detektiva. Další vynikající detektivka je He Who Whispers (Ten, kdo šeptá). Je to jedna z nejlepších Carrovo detektivek a skvělou zprávou je, že ji na podzim 2016 vydá nakladatelství Volvox Globator a bude si ji tak moct vychutnat i český a slovenský čtenář.

Till Death Do Us Part (Dokud nás smrt nerozdělí) je výborná detektivka, při jejíž četbě se několikrát dočkáte překvapujících zvratů v ději a čtenáře samořejmě potěší i ZZP.

Hag's Nook (Babiznino zákoutí - název strže u které je postavená stará věznice) je první detektivka, ve které se objevuje Dr. Fell a odehrává se v místě kde bydlí (potkáte zde i paní Fellovou - v jiných detektivkách, které jsem četl, se nevyskytuje; zároveň se zde objevuje Rampole - americký student, který potom čas od času působí jako pozorovatel u některých Fellovo případů - třeba v detektivce Mad Hatter Mystery nebo Tři rakve). Detektivka je dobrá a stojí za přečtení.

Stejně tak je možné doporučit The Problem Of The Green Capsule (Problém zelené kapsle) - zajímavě vystavěný případ vraždy kyanidem, kdy vražda je provedena před několika svědky a pachatel je dokonce nafilmován na černobílý film. Přesto se práce Dr. Fella ukáže být velmi nesnadná... - u mě za tři hvězdičky se spokojeným mlasknutím.

V Mad Hatter Mystery (Záhada šíleného kloboučníka) se bizarní vražda objevuje hned na konci druhé kapitoly, děj je umístěn do londýnského Toweru a Dr. Fell řeší záhadu ztraceného rukopisu svázanou s řáděním bláznivého zloděje klobouků a mrtvolou nalezenou v Toweru v jednom z ukradených cylindrů... Opět nejde o klasickou Carrovu neuskutečnitelnou záhadu zamčené místnosti, ale detektivka je slušná a rozuzlení překvapivé; přesto bych své hodnocení nechal na 2 hvězdičkách.

The Crooked Hinge (Zkřivený pant) se odehrává na panství v Anglii, kde je současný pán zavražděn, příčemž v době vraždy není nikdo v jeho blízkosti. V ději se objevuje i záhada nefunkční mechanické loutky, u níž je den po vraždě nalezena služka ochromená hrůzou. Dr. Fell má při hledání vraha těžkou úlohu. Kniha se dobře čte, atmosféra anglického sídla je barvitá, k samotnému řešení mám z jistého důvodu docela výhrady... Proto pouze 2 hvězdy.

Kniha Below Suspicion (Mimo podezření) se točí kolem otravy jedem ve spojitosti se satanským kultem. Hlavní osobou je zde právník Patrick Butler, který zastupuje postupně dvě ženy obviněné z otravy jedem, Dr. Fell se zde objeví poměrně pozdě a je pouze v pozadí celého řešení případu. Celkově nic moc (= u mě bez hodnocení).

Ani detektivka Eight Of Swords (Osm mečů) mi nepřišla nijak převratná (vražda muže s pochybnou minulostí, na místě nalezena tarotová karta s osmi meči), Hlavně mi chybí některá z klasických přísad J. D. Carra - zamčená místnost nebo aspoň netypické provedení a atmosféra... takže opět bez hodnocení.

V knize The Arabian Night Murder (Vražda Tisíce a jedné noci) dojde k vraždě v arabském muzeu; podivný příběh vypráví ze svého pohledu postupně tři osoby podílející se na případu (strážník, jeho nadřízený a inspektor Hadley) až k rozřešení, které na konci poskytne Dr. Fell. Slušná záležitost, ačkoli do dokonalosti ji přece jen něco chybí.

The Sleeping Sphinx (Spící sfinga) se točí kolem dřívější smrti ženy v sídle uprostřed blat a záhadného přesunu rakví v uzamčené rodinné hrobce. Už jenom kvůli poměrně povedené pochmurné atmosféře se mi tato detektivka dost líbila a za sebe bych jí hodnotil 2 hvězdami a polovinou navíc (tady se s hodnocením G. Shortlinga pouhou jednou hvězdou nemohu ztotožnit). Jedna z lepších 'Fellovek'!

The Dead Man's Knock (Zaklepání mrtvého) se odehrává v Americe na půdě univerzity. V poslední době dochází k ne zcela nevinným "vtipům" na různých místech fakulty. Posléze dojde k vraždě v uzamčeném pokoji a je přizván i Dr. Fell, který se právě nachází v Americe. Zločin je samozřejmě nakonec vyšetřen. Atmosféra univerzitního prostředí je celkem pěkně vykreslená, řešení je takové nějaké kostbaté a jistým způsobem podivné. Člověk pořád čeká, že se ještě na konci objeví něco nového a - ono nic... Za našeho dobrého Dr. Fella dávám jednu hvězdu.

The Man Who Could Not Shudder (Muž, který se neuměl bát) se odehrává v domě, kde údajně straší a v minulosti došlo ke dvěma podivným úmrtím. Nový majitel nechá dlouho nepoužívané sídlo upravit a pozve na něj na oslavu několik lidí. Netrvá dlouho a dojde k první vraždě. Vysvětlení, jak mohl vystřelit ze vzduchu revolver, který nikdo nedržel a který předtím visel na krbu, je na našem Dr. Fellovi. Při vyšetřování však dojde i ke druhé nešťastné události, která jako by opakovala neštěstí, které se stalo před mnoha lety. - Kniha se dobře čte a i když nejde o klasickou hermeticky uzavřenou místnost, problém revolveru střílejícího ze vzduchu je dostatečnou náhradou. Detektivka není špatná, není ani z nejlepších a tak za mě 1 1/2 hvězdy.

In Spite Of Thunder (Navzdory hromu) se odehrává z větší části v Ženevě, resp. na sídle, které je nedaleko. Ingredience podivného zločinu vlastní JDC knihám jsou přítomny (herečka spadne z balkónu na svém sídle i přesto, že se nikdo v její blízkosti nenacházel). Dvě vraždy, lišící se místem i dobou, ale jinak velmi podobné, kyselina v lahvičce od parfému... Dr. Fell musí vynaložit dost úsilí, aby vše zdárně vyřešil. Detektivka není špatná, ale že by ve mně zanechala nějakou výraznou stopu, to nemohu říct. Lepší 1 hvězda, ale ne tak, aby to byla polovina navíc.

The House At Satan's Elbow (Dům na Satanově skále) Jedna z pozdějších detektivek s Dr. Fellem. Tentokrát jde o vraždu v uzamčené místnosti, v domě na útesu Satan's Elbow - Satanovo loket (skála). Není to oslnivé, ale není to ani špatné, čte se to docela dobře. Ale stejně jen jedna hvězda.

Dark Of The Moon (Zatmění měsíce) Poslední detektivka s Dr. Fellem. Carr nám zde servíruje ne přímo vraždu v zamčené místnosti, ale variantu neuskutečnitelného zločinu - na terase na pláží je nalezen majitel domu s rozbitou hlavou. Kolem samozřejmě nikdo a v písku po dešti nejsou stopy nikoho cizího. V průběhu knihy pak dojde ještě k jednomu pokusu o vraždu. Co dodat? Je to pozdní Carr, děj se odehrává v Americe a kniha kromě jiného trpí právě jistou popisností a poučováním o různých historických a místních zajímavostech, které se zločinem až tak moc nesouvisí. Dá se to samozřejmě přežít, ale celá zápletka je docela přitažená za vlasy a způsob provedení vraždy je... hmmm, nechci prozrazovat, takže řekněme že komplikovaný... Detektivky tohoto typu si zajisté nečteme kvůli pravděpodobnosti a realitě, takže to bych odpustil Jinak ale opět žádná sláva. ZZP a můj oblíbený detektiv mě nutí dát půl bodu, takže asi tak.

 

1.Hag's Nook19332 hvězdičky
2.The Mad Hatter Mystery19332 hvězdičky
3.The Eight Of Swords1934Bez hvězdičky
4.The Blind Barber [česky Případ smaragdového slona]19341 hvězdička
5.Death-Watch [česky Svědkem je měsíc]19352 hvězdičky
6.The Three Coffins (The Hollow Man) [česky Tři rakve] - ZZP19353 hvězdičky
7.The Arabian Nights Murder19362 hvězdičky
8.To Wake The Dead - ZZP19381 hvězdička
9.The Crooked Hinge - ZZP19382 hvězdičky
10.The Problem Of The Green Capsule (The Black Spectacles)19393 hvězdičky
11.The Problem Of The Wire Cage [česky Vražda po dešti] - ZZP19391 hvězdička
12.The Man Who Could Not Shudder19401,5 hvězdičky
13.The Case Of The Constant Suicides [česky Kletba rodu Campbellů] - ZZP19413 hvězdičky
14.Death Turns The Tables (The Seat Of Scornful) [česky Prapodivný případ]19421 hvězdička
15.Till Death Do Us Part - ZZP19442,5 hvězdičky
16.He Who Whispers - ZZP19463 hvězdičky
17.The Sleeping Sphinx - ZZP19472 hvězdičky
18.Below Suspicion1949Bez hvězdičky
19.The Dead Man's Knock - ZZP19581 hvězdička
20.In Spite Of Thunder19601 hvězdička
21.The House At Satan's Elbow - ZZP19651 hvězdička
22.Panic In Box C1966Hvězdička
23.Dark Of The Moon19670,5 hvězdičky
24.Fell And Foul Play (antologie sestavená Douglasem Greenem)1991HvězdičkaHvězdička

 

*) poznámka ZZP za názvem detektivky znamená, že daný titul patří do žánru "záhada zamčeného pokoje"

**) Červené hvězdy je moje hodnocení detektivek, které jsem četl. U ostatních prozatím ponechávám fialovou hvězdu s hodnocením G. Shortlinga. Nejslabší detektivky jsou bez hodnocení - místo hvězdy je mínus (pokud jsem je četl, tak červené mínus, v opačném případě fialové od G. Shortlinga).

© Libor Zezula, 2010 / Illustrations: Ales Zezula, 2010